skip to Main Content

Yeterli demir olmazsa B vitamininden faydalanamayacağınızı biliyor muydunuz?
Vitamin ve mineraller orkestra gibi birlikte çalışarak sağlığımızın yerinde olmasını sağlarlar. Demir kan hücrelerinin yapı taşıdır. Eksik demir durumunda B vitamini görevini yerine getiremez.

Demir eksikliği, vücudun yeterli miktarda demir içermediği durumlarda ortaya çıkar. Bu anormal derecede düşük seviyelerde kırmızı kan hücrelerine yol açar. Bunun nedeni, hemoglobinin, kırmızı kan hücrelerinde, vücudun etrafında oksijen taşımasını sağlayan bir protein haline getirilmesi için demir gerektiğidir. Vücudunuzda yeterli miktarda hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız yeterli oksijen almaz ve etkili bir şekilde çalışamaz. Bu anemi denen bir duruma yol açar.

Farklı anemi türleri olmasına rağmen, demir eksikliği anemisi dünya çapında en sık görülenidir. Demir eksikliğinin yaygın nedenleri arasında zayıf diyet veya kısıtlayıcı diyetler, enflamatuar barsak hastalığı, gebelik sırasında artan gereksinimler ve ağır dönemlerde kan kaybı veya iç kanama nedeniyle yetersiz demir alımı yer alır.

Nedeni ne olursa olsun, demir eksikliği yaşam kalitenizi etkileyebilecek hoş olmayan semptomlarla sonuçlanabilir. Bunlar, kötü sağlık, konsantrasyon ve iş verimliliğini içerir. Demir eksikliğinin belirtileri ve semptomları, aneminin şiddetine, ne kadar hızlı geliştiğine, yaşınıza ve şu andaki sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda, insanlar hiçbir semptom yaşamazlar.

İşte en sık görülenlerden başlayarak 10 demir eksikliği belirtisi ve bulguları.

OLAĞANDIŞI YORGUNLUK

Çok yorgun hissetmek, demir eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biridir ve eksik olanların yarısından fazlasını etkilemektedir.

Bu, vücudunuzun demir ihtiyacı olan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin denen bir proteine ​​ihtiyaç duyduğu için olur. Hemoglobin vücutta oksijen taşımasına yardımcı olur.

Vücudunuz yeterli miktarda hemoglobine sahip olmadığında, daha az oksijen doku ve kaslarınıza ulaşarak enerjiden mahrum kalır. Buna ek olarak, kalbinizin vücudunuzdaki daha fazla oksijen bakımından zengin kanı hareket ettirmek için daha fazla çalışması gerekir ki bu da sizi yor olabilir.

Yorgunluk genellikle yoğun ve modern bir hayatın normal bir parçası olarak kabul edildiğinden, demir eksikliğini bu semptomla tek başına teşhis etmek zordur.

Bununla birlikte, demir eksikliği olan pek çok insan zayıflığın yanında düşük enerjiyi tecrübe etmekte, huysuz hissetmekte, yoğunlaşmakta güçlük çekmekte ya da işte verimliliği düşüktür.

Yorgunluk demir eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biridir. Bu, vücut dokularına daha az oksijen ulaşmasının sonucu enerji yoksunluğundan  kaynaklanmaktadır.

SOLUKLUK

Soluk cilt ve alt göz kapaklarının iç kısmı soluk renklendirme diğer yaygın demir eksikliği belirtileridir.

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin kanını kırmızı renge verir, bu nedenle demir eksikliği sırasında düşük seviyeler kanı daha az azaltır. Bu yüzden cilt, demir eksikliği olan kişilerde sağlıklı, pembe rengini kaybedebilir.

Demir eksikliği olan kişilerdeki bu solgunluk, vücudun her yerinde ortaya çıkabilir veya yüz, diş etleri, dudakların iç kısmı veya alt göz kapakları ve tırnaklar gibi bir alanla sınırlı olabilir.

Bu genellikle doktorların demir eksikliği belirtisi olarak bakacakları ilk şeylerden biridir. Ancak, bir kan testi ile teyit edilmelidir.

Orta veya ciddi anemi vakalarında daha çok yaygınlık görülür.

Alt göz kapağınızı aşağı çekerseniz, iç katman canlı kırmızı bir renk olmalıdır. Çok açık pembe veya sarı bir renk ise, bu demir eksikliğiniz olduğunu gösterebilir.

Genel olarak ya da yüz, alt iç göz kapağı ya da tırnaklar gibi belirli alanlarda solukluk, orta ya da ciddi demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Bu kanın kırmızı rengini veren daha düşük hemoglobin düzeylerinden kaynaklanır.

NEFES DARLIĞI

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin vücudun etrafında oksijen taşımasını sağlar.

Demir eksikliği sırasında vücudunuzda hemoglobin düşük olduğunda, oksijen seviyeleri de düşük olacaktır. Bu, kaslarınızın yürüme gibi normal aktiviteleri yapmak için yeterli oksijen almaması anlamına gelir.

Sonuç olarak, vücudunuz daha fazla oksijen almaya çalışırken solunum hızınız artacaktır.

Bu yüzden nefes darlığı sık görülen bir semptomdur.

Kendinizi normal, günlük yürüyüşler yapmak, yürümek, merdiven çıkmak veya egzersiz yapmak için kullandığınız günlük görevleri yaparken, demir eksikliği suçlu olabilir.

Nefes darlığı, demir eksikliğinin bir belirtisidir, çünkü düşük hemoglobin seviyeleri, vücudun oksijeni kaslara ve dokulara etkili bir şekilde taşıyamayacağı anlamına gelir.

BAŞ AĞRISI BAŞ DÖNMESİ

Demir eksikliği baş ağrısına neden olabilir.

Bu semptom diğerlerine göre daha az görülür ve sıklıkla baş dönmesi veya baş dönmesi ile bağlantılıdır.

Demir eksikliğinde, kırmızı kan hücrelerindeki düşük hemoglobin seviyeleri, beyine yeterli miktarda oksijenin ulaşamayacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, beyindeki kan damarları şişebilir, basınç ve baş ağrılarına neden olabilir.

Baş ağrısı birçok nedeni olmasına rağmen, sık, tekrarlayan baş ağrısı ve baş dönmesi demir eksikliği belirtisi olabilir.

Baş ağrısı ve baş dönmesi demir eksikliği belirtisi olabilir. Hemoglobin eksikliği, yeterli oksijen olmaması beyine ulaşarak kan damarlarının şişmesine ve baskı oluşturmasına neden olur.

KALP ÇARPINTISI

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen göze çarpan kalp atışı, demir eksikliği anemisinin başka bir belirtisi olabilir.

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde, vücudun etrafında oksijen taşınmasına yardımcı olan proteindir.

Demir eksikliğinde, düşük seviyedeki hemoglobin, kalbin oksijeni taşımak için fazladan çalışmak zorunda olduğu anlamına gelir.

Bu, düzensiz kalp atışlarına veya kalbin anormal derecede hızlı attığına dair bir duyguya yol açabilir.

Aşırı durumlarda, genişlemiş bir kalbe, kalp üfürümüne veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

Bununla birlikte, bu semptomlar daha az yaygındır. Onları deneyimlemek için uzun bir süredir demir eksikliğinden muzdarip olmanız gerekir.

Demir eksikliği durumunda, kalbin vücuda oksijen taşınması için fazladan çalışma zorunluluğu vardır. Bu, düzensiz veya hızlı kalp atışlarına ve hatta kalp üfürümlerine, genişlemiş bir kalbe veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

KURU ve HASARLI Saç ve CİLT

Kuru ve hasar görmüş cilt ve saç demir eksikliği belirtileri olabilir.

Bunun nedeni vücudunuzun demir eksikliğiyse, sınırlı oksijeni organlar ve diğer vücut dokuları gibi daha önemli işlevlere yönlendirmesidir.

Cilt ve saç oksijenden yoksun olduğunda, kuru ve zayıf olabilir.

Daha ciddi demir eksikliği vakaları saç dökülmesine bağlıydı.

Günlük saç yıkama ve fırçalama sırasında bazı saçların dökülmesi tamamen normaldir, fakat eğer kümeleri kaybediyorsanız veya normalden çok daha fazla ise, demir eksikliğine bağlı olabilir.

Deri ve saç, demir eksikliği sırasında kandan daha az oksijen aldıklarından, kuru ve hasar görebilirler. Daha ciddi durumlarda, bu saç dökülmesine neden olabilir.

DİL ve AĞIZ AĞRISI ve ŞİŞMESİ

Bazen sadece içine veya ağzınıza bakmak size demir eksikliği anemisi çekip çekmediğinize dair bir gösterge verebilir.

İşaretler dilinizin şiştiğinde, iltihaplı, solgun veya garip bir şekilde pürüzsüz hale geldiği zamanları içerir.

Demir eksikliğindeki düşük hemoglobin, dilin soluklaşmasına neden olurken, düşük miyoglobin seviyeleri ağrılı, pürüzsüz ve şişmiş olmasına neden olabilir.

Miyoglobin, dilinizi oluşturan kas gibi kaslarınızı destekleyen kırmızı kan hücrelerindeki bir proteindir.

Demir eksikliği ağız ağrısına veya ağız ülserlerine ağız kuruluğu, ağrılı kırmızı çatlaklara neden olabilir.

Ağrılı, şişmiş veya tuhaf bir şekilde düz bir dil, demir eksikliği anemisinin bir göstergesi olabilir. Ağzın köşelerindeki çatlaklar da bir işaret olabilir.

HUZURSUZ BACAKLAR

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromuna bağlanmıştır.

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızı dinlendirmek için güçlü bir dürtüdür. Aynı zamanda ayaklarda ve bacaklarda nahoş ve garip sürünme veya kaşınmaya neden olabilir.

Genellikle geceleri daha da kötüdür, bu da hastaları fazla uyumaya çalışabilir.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Bununla birlikte, huzursuz bacak sendromu olan kişilerin% 25’ine kadar demir eksikliği anemisi olduğu düşünülmektedir ve demir seviyeleri ne kadar düşükse, semptomlar da o kadar kötüdür.

Demir eksikliği anemisi olan kişiler, huzursuz bacak sendromu alma şansı daha yüksektir. Bu, dinlendiğinde bacakları hareket ettirmek için güçlü bir dürtüdür.

KIRILGAN veya KAŞIK ŞEKLİNDE TIRNAKLAR

Demir eksikliğinin çok daha az görülen bir belirtisi, kırılgan ya da kaşık şeklindeki tırnaklar, koilonychia denilen bir durumdur.

Bu genellikle çip ve kırılmayı kolaylaştıran kırılgan tırnaklarla başlar.

Demir eksikliğinin daha sonraki aşamalarında, tırnak şeklindeki tırnakların ve kenarların bir kaşık gibi yuvarlatılmış bir görünüm vermek için kaldırıldığı yerlerde kaşık şeklindeki tırnaklar meydana gelebilir.

Bununla birlikte, bu nadir bir yan etkidir ve genellikle sadece ciddi demir eksikliği anemisi vakalarında görülür.

Gevrek veya kaşık şeklindeki tırnaklar, daha ağır demir eksikliği anemisinin bir göstergesi olabilir.

DİĞER POTANSİYEL İŞARETLER

Demirinizin düşük olabileceğinin başka işaretleri var. Bunlar daha az yaygın olma eğilimindedir ve demir eksikliği dışındaki birçok duruma bağlanabilir.

Demir eksikliği anemisinin diğer belirtileri şunlardır:

Garip iştahlar: Garip yiyecekler ya da gıda dışı ürünler için bir çile “pika” olarak adlandırılır. Genellikle buz, kil, kir, tebeşir veya kâğıt tüketmek için istekleri içerir ve demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.
Endişeli hissetmek: Demir eksikliğinde vücut dokuları için mevcut oksijen eksikliği, endişe duygularına neden olabilir. Bununla birlikte, bu demir seviyeleri düzeltildiği için iyileşme ya da çözme eğilimindedir.
Soğuk eller ve ayaklar: Demir eksikliği, eller ve ayaklara daha az oksijen verilmesi anlamına gelir. Bazı insanlar genel olarak soğuğu daha kolay hissedebilir veya soğuk eller ve ayakları olabilir.
Daha sık enfeksiyonlar: Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için demir gerektiğinden, bunun olmaması normalden daha fazla hastalık yakalamanıza neden olabilir.

Diğer demir eksikliği belirtileri garip yiyecek istekleri, endişeli, soğuk eller ve ayak hissi ve artan enfeksiyon riskini içerebilir.

NEDEN İYONİK DEMİR?

Diğer iyonik minerallerde de olduğu gibi;

  • Tablet formlarına göre hücre emilimi çok yüksek ve etkilidir.
  • Sıvı olması sayesinde içimi kolaydır.
  • Kişiye özel doz ayarlanabilir.
  • Katkısız olması sayesinde uygun doz ile her yaşta kişi tarafından kullanılabilir.

İyonik Demir Nasıl ve Nezaman Alınmalıdır?

İyonik demir aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir. İyonik demir mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Back To Top