skip to Main Content

İyot deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunan önemli bir mineraldir.

Tiroid beziniz büyümeyi kontrol altına almaya, hasar görmüş hücreleri onarmaya ve sağlıklı bir metabolizmayı desteklemeye yardımcı olan tiroid hormonlarını kullanmak için kullanır (12).

Ne yazık ki, dünya çapında insanların üçte birine kadar iyot eksikliği riski vardır (3).

En yüksek risk altındakiler arasında (456):

  • Hamile kadın.
  • Toprakta çok az iyot bulunan ülkelerde yaşayan insanlar. Buna Güney Asya, Güneydoğu Asya, Yeni Zelanda ve Avrupa ülkeleri dahildir.
  • İyotlu tuz kullanmayan insanlar.
  • Vejetaryen veya vegan diyet uygulayan insanlar.

Öte yandan, gıda tedarikinde yeterli miktarda mineral bulunan ABD’de iyot eksiklikleri nadirdir ( 7 ).

İyot eksikliği rahatsız edici ve hatta ciddi semptomlara neden olabilir. Boyunda şişlik, hamilelikle ilgili konular, kilo alımı ve öğrenme güçlüğü vardır.

Belirtileri hipotiroidizm veya düşük tiroid hormonlarına benzer. İyot tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği vücudunuzun yeterince yapamayacağı ve hipotiroidizme yol açabileceği anlamına gelir.

İşte 10 iyot eksikliği belirtileri ve belirtileri.

BOYUNDA ŞİŞLİK

Boynun önündeki şişlik, iyot eksikliğinin en sık görülen belirtisidir.

Buna guatr denir ve tiroid bezi fazla büyüdüğünde ortaya çıkar.

Tiroid bezi boynunuzun önündeki küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid uyarıcı hormondan (TSH) bir sinyal aldıktan sonra tiroid hormonları üretir (89).

Kan TSH seviyeleri yükseldiğinde, tiroid bezi tiroid hormonlarını yapmak için iyot kullanır. Ancak, vücudunuz iyot az olduğunda, bunlardan yeterince yapamaz. 9).

Telafi etmek için tiroid bezi daha fazlasını yapmaya çalışmak için daha fazla çalışır. Bu hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına neden olur ve sonunda guatr ortaya çıkar.

Neyse ki, çoğu vaka iyot alımınızı artırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, guatr yıllarca tedavi edilmediyse, kalıcı tiroid hasarına neden olabilir.

Boynun önündeki şişlik veya guatr, iyot eksikliğinin sık görülen bir belirtisidir. Vücudunuzda düşük miktarda iyot bulunduğunda tiroid beziniz tiroid hormonları yapmaya zorlandığı zaman ortaya çıkar.

BEKLENMEYEN KİLO ALMA

Beklenmeyen kilo alımı, iyot eksikliğinin bir başka işaretidir.

Vücudun tiroid hormonları yapmak için yeterli iyotu yoksa oluşabilir.

Bunun nedeni, tiroid hormonlarının vücudunuzun gıdaları enerjiye ve ısıya dönüştürdüğü süreç olan metabolizma hızınızı kontrol etmeye yardımcı olmasıdır (1011).

Tiroid hormon seviyeniz düşük olduğunda, vücudunuz istirahatte daha az kalori yakar. Ne yazık ki, bu, yediğiniz yiyeceklerden daha fazla kalori anlamına gelir;1011).

Diyetinize daha fazla iyot eklemek, yavaş bir metabolizmanın etkilerini tersine çevirebilir, çünkü vücudunuz daha fazla tiroid hormonu üretmesine yardımcı olabilir.

Düşük iyot seviyeleri metabolizmanızı yavaşlatabilir ve gıdanın enerji olarak yakılmak yerine yağ olarak depolanmasını teşvik edebilir. Bu kilo alımına neden olabilir.

KURU, LAPA LAPA CİLT

Kuru, lapa lapa cilt, iyot eksikliği olan birçok insanı etkileyebilir.

Aslında, bazı araştırmalar düşük tiroid hormon düzeyi düşük olan kişilerin% 77’sinin kuru ve lapa lapa cilt yaşayabileceğini buldu.12).

İyot içeren tiroid hormonları cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur. Tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda, bu rejenerasyon sık sık meydana gelmez, muhtemelen kuru ve lapa lapa cilde yol açar (17).

Ek olarak, tiroid hormonları vücudun terleri düzenlemesine yardımcı olur. İyot eksikliği düşük olanlar gibi tiroid hormon düzeyi düşük olan kişiler normal tiroid hormon düzeyi düşük olanlara göre daha az terleme eğilimindedir (1819).

Terin cildinizin nemli ve nemli kalmasına yardımcı olduğu göz önüne alındığında, ter eksikliği, kuru ve lapa lapa cildin yaygın bir iyot eksikliği belirtisi olmasının bir başka nedeni olabilir.

Mineral, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu için kuru, lapa lapa cilt, iyot eksikliğinde oluşabilir. Ayrıca, vücudunuzun terlemesine ve cilt hücrelerini nemlendirmesine yardımcı olur, böylece iyot eksikliği daha az terlemenize neden olabilir.

HER ZAMANKİNDEN DAHA SOĞUK HİSSETMEK

Soğuk hissetmek, iyot eksikliğinin yaygın bir belirtisidir.

Aslında, bazı araştırmalar düşük tiroid hormon düzeyi düşük olan kişilerin% 80’inden fazlasının soğuk sıcaklıklara normalden daha fazla duyarlı olabileceğini bulmuştur (12).

İyot tiroid hormonları yapmak için kullanıldığından, iyot eksikliği tiroid hormon seviyelerinizin düşmesine neden olabilir.

Tiroid hormonlarının metabolizmanızın hızını kontrol etmeye yardımcı olduğu göz önüne alındığında, düşük tiroid hormon seviyeleri yavaşlamasına neden olabilir. Daha yavaş bir metabolizma daha az ısı üretir ve bu da normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir ( 20 ,21).

Ayrıca, tiroid hormonları, ısı üreten konusunda uzmanlaşmış bir tür yağ olan kahverengi yağınızın aktivitesini artırmaya yardımcı olur. Bu, iyot eksikliğinden kaynaklanabilecek düşük tiroid hormon seviyelerinin kahverengi yağın işini yapmasını engelleyebileceği anlamına gelir (2223).

İyot vücut ısısının oluşmasına yardımcı olur, bu yüzden düşük seviyeleri sizi normalden daha soğuk hissetmenize neden olabilir.

KALP ATIM HIZINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kalp atış hızınız, kalbinizin dakikada kaç kez attığının bir ölçüsüdür.
İyot seviyelerinizden etkilenebilir. Bu mineralin çok az olması kalbinizin normalden daha yavaş atmasına neden olurken, çok fazla kalbi normalden daha hızlı atmasına neden olabilir (24, 25).

Ciddi bir iyot eksikliği anormal derecede yavaş bir kalp atış hızına neden olabilir. Bu, kendinizi zayıf, yorgun, sersemlemiş hissetmenize ve muhtemelen bayılmanıza neden olabilir ( 26 ).

İyot eksikliği kalp atış hızınızı yavaşlatabilir, bu da kendinizi zayıf, yorgun, baş dönmesi ve bayılma riski altında hissetmenize neden olabilir.

ÖĞRENME ve HATIRLAMA SORUNU

İyot eksikliği öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi etkileyebilir (272829).

1000’den fazla yetişkin içeren bir çalışmada, tiroid hormon seviyelerinin yüksek olduğu, tiroid hormon seviyelerinin düşük olduğu ile karşılaştırıldığında, öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdiği bulundu.30).

Tiroid hormonları beyninizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Bu yüzden tiroid hormonları yapmak için gerekli olan iyot eksikliği beyin gelişimini azaltabilir (31).

Aslında, araştırmalar uzun süreli belleği kontrol eden beynin bir parçası olan hipokampüsün düşük tiroid hormon düzeyi olan kişilerde daha küçük göründüğünü göstermiştir (32).

Herhangi bir yaştaki iyot eksikliği, bir şeyler öğrenmek ve hatırlamak için mücadele etmenize neden olabilir. Bunun olası bir nedeni, az gelişmiş bir beyin olabilir.

HAMİLELİK SIRASINDAKİ SORUNLAR

Hamile kadınlar iyot eksikliği riski altındadır.

Bunun sebebi, kendi günlük ihtiyaçlarını ve aynı zamanda büyüyen bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda tüketmeleri gerektiğidir. İyot için artan talep, bebekler anne sütü yoluyla iyot aldıkça laktasyon boyunca devam eder (33).

Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince iyot tüketmemek hem anne hem de bebek için yan etkilere neden olabilir.

Anneler, guatr, zayıflık, yorgunluk ve üşüme hissi gibi yetersiz bir tiroid semptomları yaşayabilir. Bu arada, bebeklerde iyot eksikliği fiziksel büyümeyi ve beyin gelişimini engelleyebilir (4).

Ayrıca, ciddi bir iyot eksikliği ölü doğum riskini artırabilir (34).

Yeterince iyot almak, hamile ve emziren kadınlar için daha fazla ihtiyaçları olduğu için özellikle önemlidir. İyot eksikliği, özellikle bodur büyüme ve beyin gelişimi gibi bebek için ciddi yan etkilere neden olabilir.

AĞIR veya DÜZENSİZ DÖNEMLER

İyot eksikliği sonucu ağır ve düzensiz adet kanaması görülebilir (35).

Çoğu iyot eksikliğinin semptomları gibi, bu da tiroid hormonlarını yapmak için iyot gerektiğine bağlı olarak düşük tiroid hormon seviyeleriyle ilgilidir.

Bir çalışmada, düşük tiroid hormon düzeyine sahip kadınların% 68’i, sağlıklı kadınların sadece% 12’sine kıyasla düzensiz adet döngüsü yaşadı (36).

Araştırmalar ayrıca, düşük tiroid hormon seviyesine sahip kadınların, ağır kanama ile daha sık adet döngüsü yaşadığını göstermektedir. Bunun nedeni düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsüne dahil olan hormonların sinyallerini bozmasıdır (3738 ).

İyot eksikliği olan bazı kadınlar ağır veya düzensiz dönemler geçirebilir. Bunun nedeni, düşük tiroid hormon seviyelerinin adet döngüsünü düzenlemeye dahil olan hormonları engelleyebilmesidir.

NEDEN İYONİK İYOT?

Diğer iyonik minerallerde de olduğu gibi;

  • Tablet formlarına göre hücre emilimi çok yüksek ve etkilidir.
  • Sıvı olması sayesinde içimi kolaydır.
  • Kişiye özel doz ayarlanabilir.
  • Katkısız olması sayesinde uygun doz ile her yaşta kişi tarafından kullanılabilir.

Back To Top