skip to Main Content

The Iodine Crisis

“İyot hakkında bilmedikleriniz hayatınızı mahvedebilir” diyerek kitabına başlamış Lynne Farrow.

Kendi meme kanseri hastalığı sebebi ile yaptığı araştırmalar sonucu yolu iyot ile karşılaşmış ve bizlere bu serüvenini İyot Krizi adlı kitabı sunmuş.

Yüzlerce araştırmayı kaynak alan  ve çevirisini kıymetli Muhammed İlkay Baş’ın editörlüğünü ise kıymetli Dr. Beytiye Baş’ın yaptığı kitaptan bizde sizin için bir özet hazırladık.

İyodun hayatımızdan çekilmesiyle birlikte ki bu 1970’lere dayanıyor tiroit ve meme hastalıklarında ciddi bir artış görülmüş. Ayrıca düşük iyot seviyesi, IQ Seviyesinde düşme, obezite oranlarında artma demektir.

İyodun tıbbi tarihçesi 15000 yıl öncesine dayanmakla birlikte 1800 ile 1900‘lerde altın çağını yaşamış.

İyot eksikliğinde ortaya çıkabilen hastalıklar nelerdir?

Alerjiler, beyin sesi, cilt kuruluğu, kist ve Nodüller, yorgunluk, tiroit problemleri, rahim problemleri, düşünce bulanıklığı, adet düzensizlikleri, kilo alımı, göğüs ağrısı, fibrokistik meme hastalığı, üşüme, dişeti iltihabî, sedef hastalığı, tip iki diyabet, saç seyrelmesi, doğurganlık problemleri, depresyon, tansiyon, kolesterol, genital uçuklar, vajinal kuruluk, hamilelikte düşükler, fibromiyalji, işitme kaybı, prostat hastalığı, akciğer hastalıkları, kabızlık, vajinal enfeksiyonlar, egzama, reflü bunlardan sadece bazıları.

İyot eksikliğini nasıl tespit ederiz?

Altın standart, 24 saatlik idrarın toplanarak yapıldığı İyot yükleme testidir.

İyot boyama testi insan cildindeki değişkenlerden dolayı kesin sonuç vermemektedir.

Vejetaryenler iyot desteği almalı mıdır?

Bir Japon kadar yosun tüketmiyorsa evet.

Neden iyot desteği almayı düşünmeliyiz?

İyot hücreleri ideal düzeyde çalışmaları için toksinlerden arındırma, normal haline getirme ve beslemekle görevlidir. Bu yüzden vücudun iyoda ihtiyacı vardır.

Tiroit bezim yok, bedenim iyoda ihtiyaç duyar mı?

Evet. Vücuttaki her hücre çalışması için iyoda ihtiyaç duyar.

Kişi de haşimato gibi otoimmün  bir hastalık varsa ne olacak?

Tecrübeli iyot uygulayıcılarının yaptığı birçok çalışmadan sonra, haşimato’nun en büyük sebebinin selenyum eksikliği ile birlikte iyot eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır.

Ancak her şartta iyot mutlaka uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Memeler neden iyoda ihtiyaç duyar?

Süt kanallarının ve diğer dokunun düzgün çalışabilmesini sağlayan çok sayıda iyot reseptörü bulunmaktadır. İyodun memelerde bulunan sıvıları toksinlerden arındırdığı ve toksinlerin barındırdığı kistleri yok ettiği gözlemlenmiştir

İyot eksikliğinin memeler ile ne ilgisi var?

Hayvanlarda yapılan çalışmalarda, besinlerden alınan iyodun kesilmesi, kadınlarda gelişen meme hastalıklarının izlediği yollara benzer şekilde, memelerin şişmesine, nodüllerin gelişmesine, fibrozlu doku ve kistlerin oluşmasına neden olduğu görülmüştür. İyot desteği alındığında bu fibrokistlerin kaybolduğu izlenmiştir. İyot alımı tekrar durdurulduğunda ise meme hastalıkları tekrar gelişmiştir.

Emziren kadınların iyoda daha çok ihtiyacı olur mu?

Bebeğin yeterince iyot almasını sağlamak için vücut gerekli olduğundan tiroitteki iyodu kullanmaktadır. Bu, bazı kadınların doğum sonrası kilo almalarının nedenlerinden biridir. Memeler aracılığı ile bebeğe daha fazla iyot ulaşırken tiroitteki iyot oranı düşmekte ve bu da metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmaktadır.

İyot ne zaman alınmalıdır?

Sabah saatleri tercih edilmelidir.

Prostat ve iyot

100 yıldan fazla bir süredir iyot prostat hastalıklarında kullanılmaktadır. İyi huylu prostat hastalığının semptomlarını azalttığı görülmektedir.

İyot ve meme kanseri

İyot östrojen reseptörlerini duyarsızlaştırır, genleri etkilediği gibi kimyasal yolakları da değiştirir. Bu durum daha az hücre büyümesi ile sonuçlanır ve kötü huylu hücrelerin apoptozisine (bir tür programlanmış hücre ölümü) yol açarak anti tümör bir etki yaratır.

Kaynak: İyot Krizi /Kitap

Daha detaylı bilgi ve hastaların deneyimleri için kitabı edinebilirsiniz.

Back To Top